Perla Shkodrane - Welcome

You are not connected. Please login or register

Hena filloi “plakjen” 1 miliarde vjet me pare

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Hena filloi “plakjen” 1 miliarde vjet me pare prej Sat Jun 04, 2011 10:31 pm

Vizitor


Vizitor
Hena ka filluar te “plaket” rreth 1 miliard vjet me pare kur pjesa e brendshme e saj nisi te ftohej.

Kete e vertetojne imazhet e publikuara ne revisten “Science” ku jane fotografuar 14 deformime nga sonda e NASA-s, Lunar Reconnaissance Orbiter. Sipas te dhenave, rrudhat e Henes mund te jene me te shumta nga sa eshte menduar deri tani.

Imazhet e sondes jane analizuar nga nje group amerikan nga Smithsonian Institution ne Uashington. Ata theksojne se 1 miliard vjet me pare sateliti jone natyror filloi te ftohej duke u tkurrur dhe duke u zvogeluar.

“Rrudhat” e para te Henes u vune re ne vitet ’70 nga misionet Apollo 15, 16 e 17. “Me keto pamje ndryshon imazhi jone per Henen”, shpehet Mark Robinson nga Universiteti i Arizonas.

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi