Perla Shkodrane - Welcome

You are not connected. Please login or register

Poezi te shkrimtareve te njohur

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Poezi te shkrimtareve te njohur prej Thu Jun 02, 2011 11:00 pm

Vizitor


Vizitor
shkruani pozite qe pelqeni te shkrimatereve te njohur te huaj dhe shqip

2 Re: Poezi te shkrimtareve te njohur prej Sat Jun 04, 2011 4:01 pm

Victoria


Antar/e Sapoardhur
Antar/e Sapoardhur
Fllad i embel....!


Kur te verteten mbrojta deri ne thellesi...

Pak u bene ata qe me perkrahen...

sepse shume njerez nuk i kuptojne gjerat se si jane...

Ndaj te gjith gjykojne vec ne nje ane...

Me ndihmen e Zotit, kam kuptuar, dhe me ate kam punuar...

As vetja e as miqte nuk me vijne ne krah...

Kur merzija me kap, e shpresa me shkon...

Nje fllad i befte nga i njejti drejtim shpresen ma dhuron...

ashtu sic rritet nje gjethe ne degen e nje peme...

ashtu sic lind nje rreze drite....

ashtu me flladin e mengjesit...

Lind nje dite e re...

Ashtu dhe ne mua...

Ky fllad i embel shprese...

Me ben te luftoj deri ne fund..

per te cmuaren drejtesi.....

drejtesi....

sa popuj kan vuajtur ta degjojne...

Sa njerez mbi shpatulla te kundertet kam mbajtur...

Drejtesi...

Sa Mbreter e kane thene kete fjale...

E te kunderten kane bere...

Sa udheheqes e permtojne...

e ne fund vec mashtrojne....

sa her me kan premtuar kete fjale...

shoke miq, te afert e te larget...

por vec si fjale e degjova....

se drejtesi nuk shijova....

Fllad i embel, qe ne shprese me dergon...

Nje fjale te thjeshte do te them...

Zoti te drejten kurre nuk e largon...

cdo popull..

Cdo krijese....

fjala ZOT, shprese e drejtesi i dhuron....!

3 Re: Poezi te shkrimtareve te njohur prej Sat Jun 04, 2011 4:03 pm

Victoria


Antar/e Sapoardhur
Antar/e Sapoardhur
Po rilindë e qetë

Sa dhimbjen e kam varros në ditarin e të kaluares

ti nuk ke ide.....

Sa dallga është përplas ne mu

dhe e kam luftu

Sa mundet nje njeri me perballu

ti skishe mujt me besu...

Megjithatë po jetoj

Eshte per te qeshur dhe per të qarë...

sa perballon njeriu i gjallë...

Po veq me te fortë me beri sprova.Kurr su dorzova...trimëreshë me thanë,

po askush nuk e din sa shum kam sakrifiku..

Po ...ndasht...ne fund ia vlen...

Jam molisur e di...

Por tash e qetë muj me pushu

fitoret duke i numru...Më pëlqen kjo heshtje dhe kjo qetsi qe m'rrethon

kur shetis bregut detit vetem ,

dhe askush sme pengon...

kaher pata nevoj per kete prehje të qetë

që është parajsa vet..

Si duket Zoti ndegjoi lutjet e mia...

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi