Perla Shkodrane - Welcome

You are not connected. Please login or register

Pse nuk vlersojme gjithcka qe kemi?!

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Pse nuk vlersojme gjithcka qe kemi?! prej Thu Jun 02, 2011 6:59 pm

Mergimtarja

avatar
Fondatore Webmaster
Fondatore Webmaster
Guret e çmuar

Kohe me pare, nje burre po ecte ne plazh, ne nje nate me hene te plote...
Mendoi se po te kish patur nje makine te re do te ishte i lumtur.
Nese do te kish pasur nje shtepi te re do te ishte i lumtur.
Nese do te kishte pasur nje pune te shkelqyer, do te ishte i lumtur.
Nese do te kishte pasur nje grua te perkryer do te ishte i lumtur...
Ne ate cast u pengua me nje cante plot me gure.
Filloi te luante me guret, duke i hedhur ne det, nje per cdo here qe kish menduar:
Sikur te kisha...do isha i lumtur...
Derisa mbeti vetem me nje gur ne cante, te cilin vendosi ta mbante
Kur mberriti ne shtepi, verejti se ai gur ishte nje diamant i cmuar
Mendoi se sa diamante kishte hedhur poshte duke lozur ne det, pa e vene re se ishin gure te cmuar

Keshtu bejne njerezit...
Enderrojne ate qe nuk kane pa i dhene rendesi asaj qe kane prane
Po te verenin me mire, do te shihnin se sa me fat jane...
Lumturia eshte shume me prane asaj qe mendojme...

Cdo gur do pare me me shume rendesi...
Cdo gur mund te jete nje diamant i cmuar!

Cdo dite e jona mund te jete nje diamant i cmuar dhe i pazevendesueshem...
Cdokush nga ne mund te vendose nese ta vleresoje gurin apo ta hedhe ne det...

Po ti, a po luan me guret?
Miq, familje, pune dhe endrra?

Vdekja nuk eshte humbja me e madhe ne jete.
Humbja me e madhe eshte te vdesim perbrenda teksa jetojme.
Jetoje plotesisht cdo dite...

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi